Funreal Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Na czas dowiedzieć się o naszych imprezach, larpach i spotkaniach? Napiszemy do Ciebie, po to właśnie mamy newsletter.

Imię:

Email:

Skandynawska Szkoła LARPowania

Wpisany przez Kula / czwartek, 22 kwietnia 2010 15:59

Dawno, dawno temu, kiedy w Polsce panował socjalizm, w telewizji były 2 kanały (od 16), wódkę kupowało się na kartki (albo pędziło samemu), mięsem można było ewentualnie rzucać w kolejkach (bo w sklepach go nie było), a kiedy ktoś spóźniał się na randkę sterczało się jak kretyn i czekało (przyjdzie? nie przyjdzie? zachorowała? zmieniła zdanie? już mnie nie kocha?) - bo nie było komórek, zaś opowiadanie fantastyczne można było przeczytać jedno na miesiąc (bo publikował je miesięcznik Młody Technik)...

... w cywilizowanym świecie zachodu ludzie czytali Tolkiena, a gdy tylko skończyli zaczęli wymyślać RPG.

I w krótkim czasie, wielu z nich tradycyjna sesja przestała wystarczać. Zaczęli szyć stroje, karty postaci chować do sakiewek i grać w terenie. Na żywo. Live Action. I tak urodziły się LARPy - spontanicznie, w tym samym czasie, wszędzie gdzie ludzie zetknęli się z RPG. I to bez pośrednictwa internetu (nie było go po obu stronach Żelaznej Kurtyny).

Prym w rozwijaniu LARPów wiedli Skandynawowie, gdzie od lat działały bardzo prężnie wszelkie bractwa celtycko-wikingowo-rycerskie. 17 kwietnie tego roku spotkali się żeby o tym porozmawiać. Spotkanie nazwali Nordic LARP Talks. Rzecz całą nagrali, dołożyli prezentacje i powstał z tego dwugodzinny film, gdzie najlepsi skandynawscy larpiarze prowadzą kilkunastominutowych prelekcje o tym, czym się zajmują. Film jest po angielsku,i moim zdaniem, każdy kto chce robić LARPy czy terenówki powinien go obejrzeć. Dzbanek dobrej herbaty, paczka ciastek - i zapraszam do oglądania.

p.s. Film wygrzebał Fingrin z Wielosferu i napisał o nim w swoim blogu na serwisie Poltergeist.